Elected Officers 2020-2021

Title Name
M.W. Grand Master Richard M. Nadeau
Biography
R.W. Deputy Grand Master Daniel E. Bartlett
Biography
R.W. Senior Grand Warden Timothy V. Bushey
Biography
R.W. Junior Grand Warden D.K. Horne

Biography

R.W. Grand Treasurer Scott Whytock
Biography
R.W. Grand Secretary Scott C. Walton

Biography

Appointed Officers 2020-2021

Title Name
W. Senior Grand Deacon James C. Thibodeau
W. Junior Grand Deacon Justin St. Germain
W. Grand Steward Jason E. Davis
W. Grand Steward Alex J. Bresler
W. Grand Steward Brian L. Ellis
W. Grand Steward Edward A. Caron Sr.
W. Grand Marshall Michael R. Roy
W. Grand Pursuivant Thomas J. Williams
W. Grand Pursuivant Mike Tremblay
W. Grand Sword Bearer Robert D. Holmes
W. Grand Standard Bearer Gary R. Beedy
W. Grand Tyler Douglas D. Brockway
R.W. Grand Lecturer Richard N. Bergeron Jr.
R.W. Assistant Grand Lecturer William M. Layman
R.W. Assistant Grand Lecturer John L. Cousins Sr.
R.W. Assistant Grand Lecturer Richard M. Wark
R.W. Assistant Grand Lecturer Dean A. McGray
R.W. Assistant Grand Lecturer Ryan J. Kane
R.W. Assistant Grand Lecturer Carl E. Taylor
W. Grand Organist William G. Harris
W. Grand Organist Jarod A. White
W. Grand Organist Ronald S. Hoyle
W. Grand Organist Howard W. Moulton
W. Grand Organist Brewster H. Staples
W. Grand Organist Charles E. Briggs
W. Grand Organist Richard A. Farnsworth III
W. Grand Chaplain Neal R. Haines
W. Assistant Grand Chaplain Nathan T. Richards
W. Assistant Grand Chaplain Douglas W. Drown
W. Assistant Grand Chaplain Christopher A. Pooler
W. Assistant Grand Chaplain David Walz
W. Assistant Grand Chaplain Aaron H. Burke
W. Assistant Grand Chaplain Jeffrey W. Monroe
W. Assistant Grand Chaplain Peter R. Remick
W. Grand Historian Eric K. Durgin

District Officers

District R.W. District Deputy Grand Masters V.W. District Education Representatives
1 John T. Irovando Lee D. Oliver
2 Jamey L. Gower Scott D. Harriman
3 Ronald A. Gray Harry J. Jordan
4 Andrew Graham Dennis R. Rackliffe
5 Christopher G. Reardon Scott C. Catell
6 Richard H. Spreng Aaron M. Mower
7 William C. Chapman Clarence B. Spady
8 William W. Kirby III Jacob C. Bryant
9 Russell C. Thompson William A. Dail
10 Andrew T. Mullin Samuel A. Hafford
11 Michael A. Philbrick Sr. Richard W. Kimball
12 Gary L. Gagnon Neil O. Stinson
13 Erik S. Nielson Robert M. Smith
14 John J. Wierzbicki David D. Thompson
15 Gerald W. Gilman John D. Maynard
16 Bruce A. Scrimger Dana A. Gregson
17 Jonathan S. Cail Philip S. Longanecker
18 Christopher A. Mowatt Scott E. Pullen
19 Jonathan Rosen Scott A. Kelley
20 William D. McAloney David Saphier
21 Gary Haslam Troy A. Hanna
22 William J. Digby James R. Lemieux
23 Etheridge L. Tate III David A. CoWallis Jr.
24 Michael G. Lambert Curtis A. Hartford Jr.